پرسش و پاسخ تعرفه دستمزد کارشناسان

پاسخ سوالات مطروحه در کمیسیون تعرفه ها و حق الزحمه های شورای عالی در خصوص تعرفه دستمزد

برادر گرامی جناب آقای مهندس رحمانقلی عاشری

ریاست محترم کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان گلستان

با سلام

یک نسخه لیست سوالات مطروحه در جلسه مورخ 1393/9/12 کمیسیون تعرفه ها و حق الزحمه های شورای عالی حاوی 8 سوال و پاسخ در خصوص تعرفه دستمزد که در جلسه مورخ 1393/12/14 شورا به تصویب رسید به پیوست ابلاغ می گردد.

سوال1 – آیا تبصره 6 ذیل ماده 11 در مورد دستمزد تعیین اجاره بها توسط چند کارشناس رسمی از یک رشته کارشناسی نیز صادق است؟

پاسخ – تبصره 6 ذیل ماده 11 مربوط به تعرفه مصوب آن ماده 11 (ارزیابیها) بوده و در مورد اجاره بها صادق نیست بعبارت دیگر حق الزحمه هر یک از افراد هیات معادل 100% تعرفه مربوط به ماده 13 (تعیین اجاره بها) میباشد.

سوال 2- در صورتی که تعیین اجرت المثل یا اجور گذشته جهت چند سال و به تفکیک هر سال انجام گیرد، آیا جهت هر سال دستمزد بر مبنا ماده 13 به اضافه 25 درصد محاسبه می گردد؟

پاسخ – برای تعیین حق الزحمه مربوط، تعیین اجرت المثل، نخست حاصل جمع مبلغ ریال واحد زمانی دوره (برای زمینهای زراعی سالینه و برای زمین های غیر زراعی و ساختمانها و ماشین آلات و غیره) تعیین و سپس حق الزحمه این مبلغ از مفاد مندرج در ماده 13 استخراج و نتیجه در ضریب 25/1 ضرب میشود. (مثال: حق الزحمه مربوط به اجرت المثل یک واحد آپارتمان بمدت 5 سال از 1388/1/1 تا 1392/12/20 به شرح زیر مورد محاسبه قرار می گیرد)

حق الزحمه به شرح زیر مورد محاسبه قرار می گیرد.

1- اجرت المثل محل بازاء هر ماه در سال 88 فرضا 3/000/000 ریال و برای سال 36/000/000 ریال

2- اجرت المثل محل بازاء هر ماه در سال 89 فرضا 4/000/000 ریال و برای سال 48/000/000 ریال

3- اجرت المثل محل بازاء هر ماه در سال 90 فرضا 5/000/000 ریال و برای سال 60/000/000 ریال

4- اجرت المثل محل بازاء هر ماه در سال 91 فرضا 6/000/000 ریال و برای سال 72/000/000 ریال

5- اجرت المثل محل بازاء هر ماه در سال 92 فرضا 7/000/000 ریال و برای سال 84/000/000 ریال

باشد مجموع اجاره مربوط به یک ماه در 5 سال معادل 25/000/000 ریال گردیده و با محاسبه حق الزحمه منتج از ماده 13، حق الزحمه مربوط معادل 3/800/000ریال و با اعمال ضریب 1/25 حق الزحمه معادل ریال 4/750/000=1/25*3/800/000 (چهار میلیون و هفتصد و پنجاه هزار ریال) تعیین می گردد.

سوال 3 – آیا تبصره یک ذیل ماده 11 در مورد دستمزد تعیین اجاره بها نیز صادق است بطور مثال اگر چندین غرفه در یک ترمینال محاسبه اجاره بها گردد جهت هر غرفه مزد کارشناسی جداگانه محاسبه می گردد؟

پاسخ – تبصره 1 ذیل ماده 11 در مورد اجاره بها (ماده 13) صادق نمیباشد.

سوال 4 – در مواردی که موضوع کارشناسی مربوط به سالهای قبل از تاریخ انجام کارشناسی باشد (ماده 10) و کارشناسی جهت ارزیابی جهت چند سال به تفکیک انجام شود آیا جهت هر سال دستمزد طبق قیمت روز انجام میشود؟

پاسخ – حق الزحمه ارزیابی فقط یک بار و برای بالاترین رقم ارزیابی (دوره آخر) مورد محاسبه قرار میگیرد.

سوال 5 – برای ارزیابی ماشین آلات به صورت تفکیک شده آیا می باید طبق تبصره 5 ماد ه 11 مورد محاسبه قرار گیرد یا خیر؟

پاسخ – در صورت درخواست متقاضی به اعلام بهای اقلام به تفکیک و بشرط ذکر مشخصات کامل قطعات تواما و یا اینکه ماهیت ارزیابی به گونه ای باشد که قیمتها بایستی به تفکیک نوشته شود، ضریب 1/50 در آن اعمال نمیگردد لازم به ذکر است که شمول ضریب 1/50 فقط مربوط به اقلام مندرج در تبصره 5 ذیل ماده 11 میباشد.

سوال 6 – آیا تبصره 6ذیل ماده 11، به کارهای محوله به هیلات های کارشناسی متشکل از منتخب طرف اول ، منتخب طرف دوم و کارشناس مرضی الطرفین تعلق میگیرد یا خیر؟

پاسخ – از آنجائیکه مفاد این بند کلیه موضوعات کارشناسی را شامل شده است، لذا کسر 30% از حق الزحمه هر کارشناس لازم الرعایه میباشد.

سوال 7 – حداکثر حق الزحمه کارشناسی با اعمال ضرایب مندرج در فصول و مواد تعرفه مصوب حق الزحمه کارشناسان چقدر است؟

پاسخ – در هر حال حداکثر حق الزحمه کارشناسی در هر رشته و با اعمال هر نوع ضریب تعریف شده برای خدمات مختلف کارشناسی مبلغ 300/000/000 ریال تعیین گردیده است.

سوال 8 – حق الزحمه انجام حسابرسی بر اساس مفاد ماده 10 برای رسیدگی حسابهای مربوط به سالهای قبل چگونه مورد محاسبه قرار میگیرد؟

پاسخ – در هر حال حق الزحمه اینگونه خدمات حسابداری و حسابرسی بر اساس جمع مبلغ اسناد همان سالها و با اعمال ضریب مصوب مورد محاسبه قرار میگیرد.

مرتضی محمدخان

رئیس شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری